Při poháru v Příbrami byli nejrychlejší Volár a Rudolfová

Při poháru v Příbrami byli nejrychlejší Volár a Rudolfová

Český pohár v olympijském a sprint triatlonu zavítal do Příbrami. V sobotu 9. června se ve středočeském městě konaly individuální závody, ve kterých byli nejrychlejší Jan Volár a Jitka Rudolfová. V neděli je na programu závod štafet.

Kromě bodů do TRIATLON CZECHTRISERIES se v Příbrami rozdávaly také české tituly v Age Groups, v kategoriích dorostu a juniorů.

Elitní triatlonisté závodili na olympijských distancích. 1500 metrů plavání absolvovali v Novém rybníce, v rámci 40km cyklistické části projeli čtyři okruhy vedoucí přes Jerusalem a Konětopy a 10km běh se odehrál na pískových cestách u Nového rybníka.

V závodě mužů se po plavecké části dostal do čela vynikající plavec Lukáš Červenka, který měl přibližně dvacetivteřinový náskok na své nejbližší pronásledovatele. Těmi byli Filip Václavík, Jan Volár a Ondřej Olšar. „Plavalo se mi špatně, protože před startem jsem se necítil dobře. Dařilo se mi ale hlídat čelo závodu,“ popsal Jan Volár.

Ten pak potvrdil své cyklistické kvality. Velmi rychle se posunul do čela a také vzhledem k zákazu draftingu svůj náskok rychle navyšoval. Připsal si jednoznačně nejrychlejší čas ze všech účastníků a do depa přijel s přibližně pětiminutovým náskokem na Ondřeje Olšara.

„I když jsem pak při běhu dostal penaltu za špatně odhozené brýle v depu, tak jsem si dokázal náskok pohlídat,“ usmíval se v cíli. Jan Volár zvítězil v čase 1:52:58. Druhý doběhl Ondřej Olšar se ztrátou 4 minut a 19 sekund. Třetí byl Štěpán Krátký se ztrátou dalších 3 minut a 17 sekund.

Pro závodníka Etriatlon Teamu to bylo druhé letošní pohárové vítězství. V součtu s druhým místem z mistrovství republiky jej to pasuje do role prozatímního lídra Českého poháru v olympijském a sprint triatlonu. „Žádný další pohárový závod už ale pravděpodobně nestihnu. Takže uvidím, kolik toho objede Honza Čelůstka, který má výhodu v tom, že vyhrál mistrovství republiky. Teď bude záležet na něm,“ dodal Jan Volár.

Úspěšný návrat po mateřské dovolené

V závodě žen nejlépe plavala Eliška Zelená, která si vypracovala dvouminutový náskok na Jitku Rudolfovou a Lenku Fanturovou. „Z plavání jsem měla obrovský respekt. Zdálo se mi moc dlouhé, a tak jsem ho šla trochu zadrženě, ale zase jsem potřebovala trochu odplavat holkám ze středního triatlonu, tak jsem to nemohla úplně vypustit,“ popsala svou taktiku Jitka Rudolfová.

Eliška Zelená uhájila první místo také v cyklistické části, její soupeřky se k ní ale pomalu přibližovaly. „Kolo jsem absolvovala s podobnou taktikou jako plavání, až v posledních dvou kolech jsem trochu přidala,“ uvedla Rudolfová, která v depu ztrácela na první místo přibližně 2,5 minuty. Manko ale dokázala smazat už během prvních běžeckých kol a velmi rychle se dostala do vedení.

Jitka Rudolfová proběhla cílem ve vítězném čase 2:19:31 a navázala tak na svůj úspěch z Poděbrad, kde o dva týdny dřív skončila druhá. Přitom se jednalo o její první triatlonové závody po návratu z mateřské dovolené (předtím absolvovala jen na konci března aquatlonové mistrovství republiky v Jablonci nad Nisou). „Na vítězství jsem přitom vůbec nemyslela. Říkala jsem si, že když budu na bedně, budu spokojená. Ale první místo mi přišlo nereálné,“ smála se v cíli.

Na druhé místo se v průběhu běžecké části propracovala Petra Veselá, která ztratila na vítězku 20 vteřin. Bronz si odváží Helena Kotopulu, která finišovala s odstupem dalším 67 sekund.

Kdo odváží dorostenecké a juniorské tituly?

V Příbrami se bojovalo také o mistrovské tituly v kategoriích dorostu a juniorů, v nichž se závodilo na distancích 0,75-20-5. Dorostenecké tituly si odvezli Radim Grebik s Heidi Juránkovou, kteří si zajistili nominaci na evropskou část kvalifikace na Olympijské hry mládeže, které se uskuteční v říjnu Buenos Aires. Nejrychlejšími juniory byli Tomáš Zikmund a Alžběta Hrušková.

Výsledky

Triatlon Příbram, 9. června 2018

Muži: 1. Jan Volár 1:52:28, 2. Ondřej Olšar 1:56:47, 3. Štěpán Krátký 2:00:04,1
Ženy: 1. Jitka Rudolfová 2:19:31, 2. Petra Veselá 2:19:51, 3. Helena Kotopulu 2:20:58,4

Junioři: 1. Tomáš Zikmund 1:01:38, 2. Tomáš Kříž 1:02:11, 3. Martin Semerád 1:02:23
Juniorky: 1. Alžběta Hrušková 1:08:57, 2. Tereza Svobodová 1:09:22, 3. Pavlína Vargová 1:12:00,4

Dorostenci: 1. Radim Grebik 1:00:11, 2. Filip Michálek 1:02:00, 3. Lukáš Juránek 1:03:46
Dorostenky: 1. Heidi Juránková 1:09:14, 2. Lucie Kučerová 1:11:40, 3. Šárka Půstová 1:12:47,3

Výsledky